Wiele miesięcy przygotowań, dziesiątki nieprzespanych nocy, setki telefonów – dzisiaj jestem dumny z tego, że się udało.

„Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.”* Tak możemy podsumować organizację uroczystości z 2017 roku.

Wiele miesięcy przygotowań, dziesiątki nieprzespanych nocy, setki telefonów – dzisiaj jestem dumny z tego, że się udało. Udało się zbliżyć do formy wydarzenia jakie sobie wymarzyłem w 2014 roku. Znów w Radecznicy spotkali się patrioci z kombatantami i rodzinami Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Spotkanie to odbyło się w cieniu klasztoru oo. Bernardynów, w miejscu gdzie kiedyś biło serce Polski, gdzie Polacy mimo agresji Niemców i Sowietów mieli skrawek Niepodległej Polski – „Rzeczpospolitej Radecznickiej”. Znaleźliśmy czas na rywalizację sportową, naukę, zabawę i „nocne Polaków rozmowy”. Uczciliśmy pamięć naszych Bohaterów. Naprawdę miło było na Was patrzeć. Czuło się, że do Radecznicy wraca „polski duch”. Po latach ciszy i „bylejakości”, znów w powietrzu czuć tą pozytywną energię. Jest to Waszą zasługą – Gości, których miałem zaszczyt przyjąć w mojej rodzinnej gminie. To Wy zbudowaliście wspaniałą atmosferę. To dzięki obecności patriotów z całej Polski mogę być dumny z tego, że Radecznica znów żyje, tak jak żyła w ciężkich czasach okupacji. My Polacy, mamy taką przypadłość, że niewiele nam wystarczy do tego, żebyśmy siedzieli cicho i nie wychylali się przed szereg. Tym bardziej cieszę się z Waszej obecności.

„Polak o łaskę nie prosi”**

Nie byłoby „Konspiracji w Klasztorze”, gdyby nie płk Marian Pilarski i jego żołnierze. Ich poświęcenie jest dla nas lekcją patriotyzmu. Dziś spotykamy się z Nimi za pośrednictwem ich rodzin. Coroczna obecność rodziny Dowódcy II Inspektoratu Zamojskiego AK, jest dla mnie bardzo istotna, ponieważ przez lata działań na rzecz naszych Bohaterów zdążyliśmy się zaprzyjaźnić. Jak to w rodzinie, bywa różnie, ale co roku bardzo cieszę się z Waszej obecności. Jednak w tym roku najważniejszym wydarzeniem jest dla mnie dołączenie do naszej społeczności rodziny ppor. Stanisława Biziora. To wielki zaszczyt dla mnie, że jesteście, Wasz udział w upamiętnianiu organizacji jest niezbędny. Co roku, w miarę możliwości są z nami rodziny ppor. Jana Hadama, Andrzeja Stachyry, st. sierż. Józefa Pysia, Stanisława Pakosa, Alfreda Kaszuby i sierż. Ludwika Rogalskiego. To budujące.

„Dlaczego granat jest lepszy od karabinu?”***

Osobą, która łączy nas z Polską, która jest dla nas tak ważna, z Polską Walczącą, Niepodległą jest Pan mjr Zbigniew Matysiak. Żołnierz, którego postawa i charakter w dużym stopniu ukształtowały mnie, ale też miały wpływ na całość naszych uroczystości. Gość Honorowy i „dobry duch”, który przenika wszystko co robimy. Człowiek, który jest dla nas wzorem. Dziękuję Panie Majorze!

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”****

W 2017 roku uroczystości odbyły się pod Honorowym Patronatem Prezesa Instytut Pamięci Narodowej dr Jarosława Szarka. Cieszę się, że nasza działalność została w ten sposób doceniona.

Wielkie podziękowania dla sponsorów tegorocznej „Konspiracji w Klasztorze”, przede wszystkim dla Ministerstwo Obrony Narodowej, ale też dla tych, którzy wspierają nas co roku: GIAP, Combo Marketing, Centro-Chem, BS Szczebrzeszyn, Zamojskie Zakłady Zbożowe w Zamościu oraz tych, którzy pomogli nam po raz pierwszy: Fundacja „Łączka”, PGE Dystrybucja S.A. Oddział Zamość, PKP LHS Zamość Sp. z o.o., Laguna Tour. Bez Waszego wsparcia nie dałbym rady zorganizować uroczystości w takiej skali. Dziękuję!

Wielkie słowa uznania także dla organizacji, które wzięły udział w naszym wydarzeniu. Co roku wzorowo układa się współpraca z Grupami Rekonstrukcji Historycznej pod dowództwem niezastąpionego Andrzej Sokal (GRH Wir). Bardzo duże wsparcie otrzymaliśmy od Fundacji Niepodległości – Wasza Grupa Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości, zrobiła na widzach duże wrażenie, a ufundowane nagrody dla strzelców to miły gest. Bardzo ważna dla mnie była obecność Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie w osobach prof. Tomasza Panfila i Dyrektora Marcina Krzysztofika. Wasza praca jest nie do przecenienia, a stoisko, które wystawiliście cieszyło się chyba największym zainteresowaniem ze wszystkich. Już 4 rok są też z nami ratownicy medyczni, czyli Lubelska Grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK – zawsze w cieniu, ale dbają o nasze bezpieczeństwo. Od samego początku jest z nami też Sławek Kwiecień, odpowiedzialny za nagłośnienie – bardzo cenię sobie tą współpracę. Dziękuję Urzędowi Gminy w Radecznicy, Bazylice Objawień Św. Antoniego w Radecznicy, oraz Osp Radecznica za udostępnienie miejsca na organizację uroczystości. Dziękuję druhom z OSP Mokrelipie oraz policjantom z Komisariatu w Szeczebrzeszynie za zabezpieczenie trasy niedzielnego przemarszu. Duże podziękowania należą się też Panu Posłowi Sławomir Zawiślak – jako Prezes ŚZŻAK o. Zamość, znacząco pomógł nam w negocjacjach ze sponsorami i dopięciu budżetu. Dziękuję!

Dziękuję wszystkim artystom, którzy wystąpili na naszym koncercie: Andrzejkowe Nutki to kultura ludowa i przypomnienie o naszym dziedzictwie, Dorota Kruk mimo młodego wieku śpiewa o naszych Bohaterach, a Kapela Turobińska to zespół złożony z młodych ludzi, uczniów gimnazjum, którzy już teraz prezentują duże umiejętności i świadomość (Edyta Prokopiuk – szacunek za Twoją pracę). No i na koniec zespół FORTECA. Gdy usłyszałem ich po raz pierwszy, pomyślałem, że super byłoby gdyby u nas kiedyś zagrali. Wydawało mi się to jednak mało możliwe – zespół tak grający na pewno dużo kosztuje i nie występuje w tak małych miejscowościach. Jakie było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że muzycy Fortecy to grupa pasjonatów i patriotów i już w 2016 mogliśmy się wspólnie bawić na ich koncercie. W tym roku występ był wspaniały, ale w przyszłym roku mam nadzieję na jeszcze lepszy . Dziękuję!

Dziękuję ludziom, którzy bezpośrednio pracowali przy organizacji naszego wydarzenia: Mariusz Oleksy, Michał Sikora, Jakub Kondrat, Bartek Witkowski, Łukasz Polak, Daniel Rechul, Paweł Pilarski, Dariusz Pilarski, Daniel Ploch, Kazimierz Hadam, Paweł Jaworski, Rafał Surdacki, Paweł Kmiecik, Małgorzata Sikora, Edyta Bajan, Radoslaw Holodniuk, Andrzej Kondrat, Edyta Kondrat, Mateusz Siembida (Wierni Tradycji) – Wasza postawa daje nadzieję na przyszłość.

Dziękuję żołnierzom 3. Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu oraz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także Nieetatowej Orkiestrze Wojskowej z Zamościa. Bez Waszej obecności oprawa uroczystości byłaby zdecydowanie mniej podniosła.

Dziękuję Patronom Medialnym za pomoc w promocji „Konspiracji w Klasztorze” (TVP 3 Lublin, Telewizja Republika, ezamosc.pl, Szczebrzeszyn.info, zamosconline.pl, Katolickie Radio Zamość, Radio Lublin, wmeritum.pl, Radecznica Informacje, Nowa Strategia).

„Z tą pamięcią i z tymi bohaterami nie wygracie” *****

Wydobycie z niepamięci takich Bohaterów jak płk Pilarski i jego żołnierze, co zrozumiałe, nie wszystkim się podoba. Przez 4 lata działalności nie zawsze spotykałem się z przychylnością. W naszej lokalnej społeczności jest wielu „czerwonych pachołków”, do których nie mam pretensji o ignorowanie czy próby zaszkodzenia „Konspiracji w Klasztorze” – tak zostali wychowani. Pretensje mam do większości, której „wszystko jest obojętne”, i która miała ważniejsze zajęcia niż udział w uroczystości upamiętniającej lokalnych Bohaterów. Wasza niewiedza i lekceważące zachowanie to wstyd dla naszego społeczeństwa i problem, który w godzinie próby może urosnąć do dużych rozmiarów. Dość powiedzieć, że znaczna większość uczestników uroczystości to byli goście spoza naszej gminy. Osobny temat to obecność w naszych szeregach wydawałoby się zaufanych ludzi, którzy po czasie okazywali się zdrajcami, tak jak słynny „kolekcjoner klasztornej porcelany”, który próbuje zaszkodzić nam do dzisiaj. Wasz czas już się skończył. Dedykuję Wam słowa dr Jarosława Szarka, które wypowiedział podczas uroczystego pogrzebu Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” kilka dni temu we Włodawie: „Nie bójcie się tej pamięci, bo z tą pamięcią i tymi bohaterami nie wygracie. Wasi ludowi spadkobiercy próbowali walczyć przez kilkadziesiąt lat, mieli wszystkie instrumenty i na nic to się zdało.”

„Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach wśród odwróconych plecami i obalonych w proch” ******

Mimo wyjątkowo trudnych przygotowań do tegorocznych uroczystości, mam nadzieję, że w przyszłym roku też się spotkamy. Ja się nie poddam, ale nie wiem czy starczy mi na to sił. W dużym stopniu ucierpiały moje sprawy rodzinne i zawodowe i czasami zastanawiam się czy było warto. Dziękuję za wszystko.

Wojciech Kondrat


* Roman Dmowski
** Marian Pilarski w odpowiedzi na propozycję napisania prośby o łaskę po usłyszeniu wyroku
*** Zbigniew Matysiak – https://www.facebook.com/GlosBohatera/videos/2029541590404810/
**** Cyprian Kamil Norwid
***** dr Jarosław Szarek – przemówienie podczas pogrzebu Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb” 16 lipca 2017 r. we Włodawie
****** Zbigniew Herbert – „Przesłanie Pana Cogito”

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top