Piłat Paweł „Smyk”

Paweł Piłat – żołnierz ZWZ-AK, członek II Inspektoratu Zamojskiego AK, jako dowódca placówki Jarosławiec.

Paweł Piłat urodził się 11 listopada 1907 roku w Jarosławcu (pow. Zamość) jako syn Jana i Franciszki. Ukończył siedem klas szkoły powszechnej oraz dwie klasy gimnazjum. W 1929 roku został powołany do wojska, gdzie służył w plutonie żandarmerii w Warszawie. Służbę zakończył w 1932 roku w stopniu plutonowego.

Po zakończeniu działań wojennych we wrześniu 1939 roku powrócił do rodzinnej miejscowości gdzie wstąpił do ZWZ-AK. Przybrał sobie pseudonim „Smyk”. Piłat działał w lotnej żandarmerii dowodzonej przez Zygmunta Jaślikowskiego „Karego”. W czasie okupacji brał udział w starciu z Niemcami. W 1944 roku został ranny w nogę w akcji  w lesie Karpie. Przechodził sześciomiesięczne leczenie.

Po wyleczeniu ran zapisał się w 1945 roku do PSL oraz działał w ramach WiN. Ujawnił się w Zamościu 11 kwietnia 1947 roku.

Nie wiadomo kiedy dokładnie wstąpił do II Inspektoratu Zamojskiego AK, ale pełnił w nim funkcję dowódcy placówki Jarosławiec. Zatrzymany został przez funkcjonariuszy PUBP Zamość 13 kwietnia 1950 roku za przynależność do II Inspektoratu Zamojskiego AK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *