Gniewski Władysław „Huragan”

Władysław Gniewski „Huragan” – żołnierz Armii Krajowej a później II Inspektoratu Zamojskiego AK, gdzie pełnił rolę dowódcy rejonu Tyszowce.

Władysław Gniewski urodził się 13 lutego 1922 roku w Smoligowie (pow. Hrubieszów) jako syn Jana i Katarzyny z domu Wygachiewicz. 1922 roku. Mieszkał w rodzinnym gospodarstwie w Tyszowcach. Podczas okupacji niemieckiej należał do Armii Krajowej, gdzie w 1943 roku poznał Mariana Pilarskiego „Groma”. Pilarski był dowódcą jego kompanii.

Wstąpił do II Inspektoratu Zamojskiego AK w czerwcu 1949 roku, za namową Mariana Woźniackiego. Przysięgę złożył podczas spotkania konspiratorów w domu Ludwika Rogalskiego „Kanciarza”. Przyjął pseudonim używany w AK – „Huragan”, zaś przez niektórych nazywany był „Gnidą”. Jak zeznawał Marian Woźniacki „Gnida” na początku miał być zwykłym członkiem, później natomiast miał awansować i zostać jednym z dowódców rejonu.

W lipcu 1949 r. jadąc na odprawę k/Kotlic z Pilarskim i Gnidą w drodze Pilarski zwrócił się do Gnidy – mówiąc, że typuje go na funkcję d-cy kompanii w Tyszowcach. Jak mi wiadomo od tego czasu Gnida pełnił funkcję d-cy kompanii w Tyszowcach.
– zeznanie Mariana Woźniackiego z 31 maja 1950 roku.

Zgodnie z ustaleniami Władysław Gniewski „Huragan”, „Gnida” pełnił obowiązki dowódcy rejonu Tyszowce w Obwodzie Tomaszów Lubelski. Ponadto „Huragan” miał również przechowywać broń należącą do organizacji. W momencie rozmów z por. Janem Leonowiczem „Burtą” o podporządkowaniu jego oddziału lotnego II Inspektoratowi Zamojskiemu AK w lecie 1949 roku jego gospodarstwo służyło za miejsce noclegowe.

Aresztowany w kwietniu 1950 roku. Odsiadywał wyrok w więzieniu w Rawiczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *